Rolety rzymskie

Rolety rzymskie mogą być wykonane w oparciu o rynnę z mechanizmem sznurkowym lub łańcuszkowym. To drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej estetyczne i niezawodne oraz posiada ważną zaletę w postaci braku długiego sznurka, który pojawia się po podciągnięciu rolety do góry.

Rynna posiada niewielkie wymiary i jest bardzo estetyczna, a do tego całkowicie schowana za tkaniną, z której wykonana jest roleta.

Zdjęcie rynny jest bardzo łatwe, podobnie jak oddzielenie tkaniny od rynny (np. w celu wyprania jej).

Ostatnio na rynku pojawiły sięrównież rolety rzymskie typu dzień-noc, które posiadają dwie tkaniny umieszczone na jednej rynnie, przez co w rolecie rzymskiej tego typu można uzyskać efekt firany i zasłony.

rolety rzymskie

Rolety mogą być montowane do ściany lub sufitu za pomocą specjalnego uchwytu kątowego z mechanizmem dźwigienkowym, który sprawia, że demontaż żaluzji jest niezwykle łatwy i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy otworzyć dźwigienkę (należy ją podważyć np. śrubokrętem) i rynne można wypiąć z uchwytu.

Rolety mogą być też montowane bezpośrednio do skrzydła okiennego. Tutaj występują dwa sposoby montażu: inwazyjny, w którym roleta mocowana jest bezpośrednio przy szybie z użyciem uchwytów dźwigienkowych oraz bezinwazyjny, w którym roleta wieszana jest na ramie okiennej za pomocą specjalnych wieszaków, do których przykręcane są uchwyty dźwigienkowe. W przypadku montażu bezinwazyjnego przeciwskazaniem są urządzenia wentylacyjne często montowane w górnej części okien z PCV).

rolety rzymskie

Aby poprawnie zmierzyć roletę należy najpierw zadecydować, który sposób montażu będzie najlepszy.

W przypadku montażu na zewnątrz wnęki okiennej należy zmierzyć szerokość wnęki (a na lewym rysunku) i dodać po 4cm z każdej strony (8cm w sumie), aby roleta nie "wpadała" do środka wnęki. Jeśli parapet jest szerszy od wnęki okiennej o podobną wartość estetycznym rozwiązaniem będzie przyjęcie jako szerokość żaluzji szerokości parapetu (c na lewym rysunku). Wysokość natomiast to wysokość od góy żaluzji (najczęściej od sufitu) do parapetu lub podłogi (b na lewym rysunku).

W przypadku drzwi balkonowych do szerokości wnęki (f na prawym rysunku) również dodaje się 4cm, ale tylko z jednej strony). Natomiast wysokość to odległość od góry żaluzji (najczęściej od sufitu) do podłogi (d na prawym rysunku).

rolety rzymskie

W przypadku montażu do skrzydła okiennego w sposób bezinwazyjny, jako szerokość należy podać szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi, a jako wysokość - wysokość skrzydła okiennego. Przy montażu inwazyjnym, jako szerokość/wysokość należy podać szerokość/wysokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. Montaż do skrzydła okiennego w sposób inwazyjny jest bardzo rzadko spotykany.

rolety rzymskie

Wzorniki

Poniższe tkaniny stanowią niewielki ułamek spośród wszystkich tkanin, które posiadamy w ofercie. Aby zobaczyć więcej tkanin zapraszamy do naszego punktu handlowego przy ul. Wielickiej 8 w Krakowie.