Żaluzje drewniane i bambusowe

Żaluzje drewniane są bardzo eleganckim sposobem ochrony przez nasłonecznieniem i z pewnością mogą być traktowane jako ozdoba wnętrza.

Żaluzje drewniane w naszej ofercie wykonywane są z trwałego drewna lipowego. Żaluzje 25mm mogą być wykonane tylko na drabinkach sznurkowych, natomiast 50mm i 65mm na drabinkach sznurkowych lub taśmowych. Drabinki taśmowe są szczególnie zalecane przy żaluzjach o większych wymiarach.

Pomimo licznych zalet i walorów estetycznych żaluzje drewniane mają pewną wadę. Mianowicie z uwagi na znaczną grubość listków w porównaniu do żaluzji aluminiowych, po podciągnięciu żaluzji przestrzeń zasłaniana przez nią jest dość duża. Należy brać to pod uwagę przy wyborze sposobu montażu. Montaż przy szybie sprawi, że żaluzja po podciągnięciu do góry zakrywać będzie około 18% szyby. Przy montażu bezinwazyjnym będzie to nieznacznie mniej. Gdy pomieszczenie nie należy do bardzo nasłonecznionych można rozważyć montaż do sufitu lub nadproża, jednak należy sprawdzić, czy spód żaluzji po jej podciągnięciu nie będzie kolidował z oknem w trakcie jego otwierania.

Jeśli chcieliby Państwo zobaczyć jak wygląda i działa żaluzja drewniana, zapraszamy do naszego sklepu w Krakowie.

żaluzje drewniane

Żaluzje mogą być montowane do ściany lub sufitu za pomocą specjalnego uchwytu kątowego z mechanizmem dźwigienkowym, który sprawia, że demontaż żaluzji jest niezwykle łatwy i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy otworzyć dźwigienkę (należy ją podważyć np. śrubokrętem) i rynne można wypiąć z uchwytu.

Żaluzje 25mm mogą być też montowane bezpośrednio do skrzydła okiennego. Tutaj występują dwa sposoby montażu: inwazyjny, w którym żaluzja mocowana jest bezpośrednio przy szybie z użyciem uchwytów dźwigienkowych oraz bezinwazyjny, w którym żaluzja wieszana jest na ramie okiennej za pomocą specjalnych zaczepów zwanych potocznie ślimakami. W przypadku montażu bezinwazyjnego przeciwskazaniem są urządzenia wentylacyjne często montowane w górnej części okien z PCV). Niezależnie od sposoby montażu żaluzji na skrzydle okiennym zaleca się zastosowanie prowadzenia bocznego w postaci linek, dzięki którym żaluzja przylega do okna niezależnie od jego położenia (np. po uchyleniu okna).

żaluzje drewniane

Sposób pomiaru zależy od wyboru sposobu zamontowania żaluzji. Jeśli wybrano montaż na zewnątrz wnęki okiennej należy zmierzyć szerokość wnęki (a na lewym rysunku) i dodać po 3-5cm z każdej strony (6-10cm w sumie), aby żaluzja nie "wpadała" do środka wnęki. Jeśli parapet jest szerszy od wnęki okiennej o podobną wartość estetycznym rozwiązaniem będzie przyjęcie jako szerokość żaluzji szerokości parapetu (c na lewym rysunku). Wysokość natomiast to wysokość od góy żaluzji (najczęściej od sufitu) do parapetu lub podłogi (b na lewym rysunku).

W przypadku drzwi balkonowych do szerokości wnęki (f na prawym rysunku) również dodaje się 3-5cm, ale tylko z jednej strony). Natomiast wysokość to odległość od góy żaluzji (najczęściej od sufitu) do podłogi (d na prawym rysunku).

pomiar żaluzji drewnianych

Jeśli żaluzja ma być montowana do skrzydła okiennego bezpośrednio przy szybie, jako szerokość i wysokość należy zmierzyć odległość pomiędzy listwami przyszybowymi (czyli szeorkość i wysokość widocznej płaszczyzny szyby).

Natomiast w przypadku montażu bezinwazyjnego jako szerokość należy podać szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi, a jako wysokość - wysokość skrzydła okiennego.

jak mierzyć żaluzje drewniane

Wzornik żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane 25mm

Żaluzje laminowane 25mm

Żaluzje bambusowe 25mm

Żaluzje drewniane 50mm

Żaluzje laminowane 50mm

Żaluzje bambusowe 50mm

Żaluzje Pure 50mm

Wzornik drabinek i taśm do żaluzji drewnianych

Drabinki sznurkowe (do żaluzji 25mm, 50mm i 65mm)

Drabinki taśmowe (do żaluzji 50mm i 65mm)