Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe w naszej ofercie wykonywane są z taśmy aluminiowej w jednej z trzech szerokości: 16mm, 25mm i 50mm. Taśmy mogą być jednolite lub tzw. perforowane (z drobnymi otworami). Malowanie może być jednolite lub mieć strukturę drewnopodobną.

Żaluzje aluminiowe posiadają pewną zaletę w stosunku do żaluzji drewnianych, mianowicie po podciągnięciu ich do góry zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż żaluzje drewniane. Są też znacznie lżejsze od żaluzji drewnianych, w związku z czym lepiej nadają siędo zakrywania większych powierzchni.

Ponadto żaluzje aluminiowe wykonywane są z komponentów, które nie powodują rozprzestrzeniania się ognia, więc mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagany jest atest niepalności/trudnozapalności (budynki użyteczności publicznej).

żaluzje aluminiowe

Żaluzje mogą być montowane do ściany lub sufitu za pomocą specjalnego uchwytu kątowego z mechanizmem dźwigienkowym, który sprawia, że demontaż żaluzji jest niezwykle łatwy i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy otworzyć dźwigienkę (należy ją podważyć np. śrubokrętem) i rynne można wypiąć z uchwytu.

Żaluzje 25mm mogą być też montowane bezpośrednio do skrzydła okiennego. Tutaj występują dwa sposoby montażu: inwazyjny, w którym żaluzja mocowana jest bezpośrednio przy szybie z użyciem uchwytów dźwigienkowych oraz bezinwazyjny, w którym żaluzja wieszana jest na ramie okiennej za pomocą specjalnych zaczepów zwanych potocznie ślimakami. W przypadku montażu bezinwazyjnego przeciwskazaniem są urządzenia wentylacyjne często montowane w górnej części okien z PCV). Niezależnie od sposoby montażu żaluzji na skrzydle okiennym zaleca się zastosowanie prowadzenia bocznego w postaci linek, dzięki którym żaluzja przylega do okna niezależnie od jego położenia (np. po uchyleniu okna).

żaluzje aluminiowe

Aby poprawnie zmierzyć żaluzję należy najpierw zadecydować, który sposób montażu będzie najlepszy.

W przypadku montażu na zewnątrz wnęki okiennej należy zmierzyć szerokość wnęki (a na lewym rysunku) i dodać po 3-5cm z każdej strony (6-10cm w sumie), aby żaluzja nie "wpadała" do środka wnęki. Jeśli parapet jest szerszy od wnęki okiennej o podobną wartość estetycznym rozwiązaniem będzie przyjęcie jako szerokość żaluzji szerokości parapetu (c na lewym rysunku). Wysokość natomiast to wysokość od góy żaluzji (najczęściej od sufitu) do parapetu lub podłogi (b na lewym rysunku).

W przypadku drzwi balkonowych do szerokości wnęki (f na prawym rysunku) również dodaje się 3-5cm, ale tylko z jednej strony). Natomiast wysokość to odległość od góy żaluzji (najczęściej od sufitu) do podłogi (d na prawym rysunku).

pomiar żaluzji drewnianych

W przypadku montażu do skrzydła okiennego bezpośrednio przy szybie, jako szerokość i wysokość należy zmierzyć odległość pomiędzy listwami przyszybowymi (czyli szeorkość i wysokość widocznej płaszczyzny szyby).

Natomiast w przypadku montażu bezinwazyjnego jako szerokość należy podać szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi, a jako wysokość - wysokość skrzydła okiennego.

jak mierzyć żaluzje aluminiowe

Wzornik żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe 16mm

Żaluzje aluminiowe 25mm

Żaluzje special 25mm

Żaluzje perforowane 25mm

Żaluzje drewnopodobne 25mm