Blog o wyposażeniu wnętrz

rolety rzymskie kraków Rolety rzymskie

Rolety rzymskie stanowią elegancki element wystroju wnętrza i w ostatnich latach sukcesywnie zyskują na popularności. Wykonywane są w dwóch podstawowych typach mechanizmów: łańcuszkowym i sznurkowym.

System sznurkowy działa podobnie jak w żaluzjach poziomych, czyli z jednej strony sznurek przytwierdzony jest do dolnej krawędzi rolety, a za drugi koniec się pociąga. Rozwiązanie to ma zaletę w postaci szybkiego działania, ale jego wadą jest nadmiar sznurka, jaki pozostaje po podciągnięciu rolety do samej góry.

W systemie łańcuszkowym z kolei jedna część sznurka, podobnie jak w opisanym wyżej systemie, przytwierdzona jest do dolnej krawędzi rolety, natomiast przeciwległy koniec nawijany jest na specjalne zwijacze umieszczone w rynnie górnej. Zwijacze obracane są za pomocą łańcuszka, który zachowuje swoją długość niezależnie od położenia rolety. Podnoszenie o opuszczanie rolety trwa nieco dłużej, ale ma się gwarancję, że roleta będzie podnosić się równomiernie oraz że przy cięższych tkaninach i większych gabarytach podciągnięcie rolety do góry będzie wymagało mniej siły. Ponadto przy bardzo dużych roletach można dodatkowo zastosować mechanizm o przełożeniu 1/4, który dodatkowo zmniejsza wymaganą siłę (oczywiście zmniejszając przy tym prędkość podciągania).

Rolety rzymskie mogą mieć wykończenie proste, które idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, jak również mogą posiadać elementy ozdobne, np. dodatkowe obszycia czy lambrekiny.

Categories:   Osłony okienne

Comments

Sorry, comments are closed for this item.