Blog o wyposażeniu wnętrz

Jak czyścić żaluzję plisowaną

Jeśli posiadają Państwo żaluzję plisowaną i zastanawiają się, jak czyści się plisę, to poniżej prezentujemy informacje na ten temat.

Żaluzje plisowane stanowią jeden z częściej stosowanych sposobów na zasłonięcie okien i z roku na rok stają się co raz popularniejsze. Posiadają wiele zalet, jak m.in. możliwość zasłonięcia dowolnej części okna, wysoka estetyka, montaż bezpośrednio na skrzydle okiennym i brak elementów odstających od płaszczyzny okna. Kolejną, ważną zaletą jest to, że można je czyścić.

Przed przystąpieniem do czyszczenia żaluzji plisowanej należy upewnić się, że tkanina z której jest wykonana nadaje się do czyszczenia. Zdecydowana większość tkanin jest do tego przystosowana, ale zawsze lepiej sprawdzić takie informacje. Ponadto należy sprawdzić maksymalną temperaturę, jaką może mieć woda, w której będzie prana plisa. Dla większości tkanin dopuszczalna temperatura wynosi 30 st. C.

Gdy upewniliśmy się, że tkanina w posiadanej żaluzji plisowanej nadaje się do prania i posiadamy już informację na temat dopuszczalnej temperatury prania możemy przystąpić do przygotowania kąpieli. W tym celu należy użyć naczynia, które pomieści naszą plisę. W przypadku szerokich plis (które posiadają długie profile) takim naczyniem może być np. wanna. Naczynie należy wypełnić wodą w takiej ilości, by plisa mogła być całkowicie w niej zanurzona. Następnie do wody dodajemy detergentu do prania delikatnych tkanin i w tak przygotowanej kąpieli zanurzamy plisę i pozostawiamy na minimum 15 minut.

W następnej kolejności lekko rozciągamy żaluzję plisowaną tak, aby woda mogła dotrzeć do wszystkich fragmentów plisy. Na koniec spłukujemy plisę prysznicem, ale przy stosunkowo małym ciśnieniu wody. Zbyt mocne ciśnienie mogłoby doprowadzić do powstania zagięć tkaniny. Jeśli na tkaninie nadaj pozostają zabrudzenia, np. powstałe w wyniku ochlapania plisy substancją brudzącą, należy być ostrożnym z ich mechanicznym usuwaniem. Wiele tkanin pokryta jest specjalnymi powłokami i pocieranie ich może powodować starcie takiej powłoki, co będzie widoczne po zakończeniu czyszczenia.

Po wypłukaniu należy plisę złożyć i lekko ścisnąć profile oraz przechylić, tak by woda mogła wydostać się ze środków profili przez otwory w zatyczkach bocznych. Można dodatkowo potrząsać tak złożoną plisą. Jest to dość istotne, bowiem wewnątrz profili znajdują się stalowe sprężyny, które mogłyby zacząć rdzewieć pod wpływem długo utrzymującej się wilgoci wewnątrz profili, a następnie rdza mogłaby brudzić sznurki.

Po usunięciu wody z profili powinniśmy pozostawić żaluzję plisowaną w pozycji złożonej na minimum 12 godzin (a najlepiej 24 godziny). Dzięki temu unikniemy rozformowania się plis. Po tym czasie możemy rozciągnąć plisę i obejrzeć efekty naszej pracy, a następnie rozpocząć użytkowanie żaluzji plisowanej.

Jeśli mają Państwo dalsze pytania na temat czyszczenia plis, to zapraszamy do kontaktu z firmą Rolterm z Krakowa, gdzie udzielimy stosownych informacji.

czyszczenie żaluzji plisowanej

czyszczenie żaluzji plisowanej

Categories:   Bez kategorii, Osłony okienne

Comments

Sorry, comments are closed for this item.