Żaluzje drewniane – wady i zalety

W ostatnich latach można zaobserwować powolne odchodzenie od tradycyjnych osłon okiennych, jakimi były roletki, żaluzje pionowe oraz żaluzje aluminiowe i zwiększone zainteresowanie innymi rodzajami osłon, takimi jak plisy, rolety rzymskie oraz żaluzje drewniane. Jest to zapewne związane z walorami dekoracyjnymi, jakie oferują te produkty, ale jak wszystkie inne mają pewne zalety, ale również i wady.

Żaluzje drewniane można spotkać w kilku szerokościach listków: dwóch najpopularniejszych, tj. 25mm i 50mm, ale także 35mm i 65mm.

żaluzje drewniane 25mm krakówŻaluzje 25mm są przeznaczone przede wszystkim do montażu na skrzydłach okiennych, choć czasem spotyka się także montaż do ściany czy sufitu. Montaż na skrzydle okiennym zapewnia wygodę użytkowania ponieważ można swobodnie otwierać okno bez konieczności manipulowania przy żaluzji (aby uzyskać swobodny dostęp do klamki nie trzeba podciągać żaluzji). Wadą takiego sposobu montażu jest jednak to, że po podciągnięciu żaluzji dość znaczna powierzchnia okna jest przez nią zasłaniana (żaluzja po podciągnięciu zajmuje około 18% swojej wysokości – np dla okien o wysokości 120cm będzie to około 22cm). Dlatego, jeśli pomieszczenie nie jest zbyt nasłonecznione, należy rozważyć zastosowanie innego typu osłon lub jeśli to możliwe montaż do sufitu.

W przypadku montażu do sufitu lub ściany należy sprawdzić, czy żaluzja po podciągnięciu pozwala na swobodne otwieranie okna. Aby tak było okno musi posiadać odpowiednio wysokie nadproże. Zaletą tego typu montażu jest brak zaciemnienia po podciągnięciu żaluzji (żaluzja zasłania nadproże a nie okno) oraz lepsza estetyka, natomiast wadą jest konieczność każdorazowego podciągania żaluzji w sytuacji, gdy chce się otworzyć lub zamknąć okno. Ponadto żaluzje montowane do ściany lub sufitu muszą być odpowiednio większe, a co za tym idzie i cięższe, co dodatkowo zmniejsza komfort użytkowania.

W przypadku decyzji o montażu do skrzydła okiennego należy rozważyć (szczególnie w oknach uchylnych oraz takich, które są często otwierane) zastosowanie prowadzenia bocznego. Powoduje ono, że żaluzja ściśle przylega do okna nawet po jego uchyleniu.

 

żaluzje drewniane 50mm krakówŻaluzje 50mm są przeznaczone do montażu do ściany lub sufitu i nie spotyka się raczej żaluzji, które byłyby montowane do skrzydła okiennego. Jest to spowodowane głównie tym, że przy tak szerokich listkach mogłoby dojść do ograniczenia kąta otwarcia okna. Również względy estetyczne nie skłaniają do montażu żaluzji 50mm na skrzydłach okiennych (tak szerokie listki wyglądałyby nienaturalnie). Nie byłoby też możliwości zastosowania prowadzenia bocznego. Zatem żaluzje 50mm montuje się do ściany lub sufitu. Porównując je do żaluzji 25mm montowanych w ten sam sposób zaletą będzie mniejsza wysokość po podciągnięciu do góry (zatem można je zastosować przy niższych nadprożach) oraz lepsza estetyka. Natomiast wadą będzie większy ciężar (mniejszy komfort użytkowania) oraz wyższa cena.

 

żaluzje drewniane 35mm kraków

Żaluzje 35mm stanowią pewien kompromis pomiędzy żaluzjami 25mm i 50mm. Jest to dość nietypowy na polskim rynku produkt, który jednak łączy zalety obu wcześniej wymienionych rodzajów żaluzji. Jest zdecydowanie bardziej estetyczny niż żaluzje 25mm i nadaje się do montażu na skrzydle okiennym. Ponadto po podciągnięciu zajmuje mniejszą powierzchnię niż żaluzja 25mm.

 

 

 

 

żaluzje drewniane 65mm krakówJest jeszcze jeden rodzaj żaluzji – 65mm. Jest ot produkt premium, który odznacza się dość wysoką ceną. Listki mają przekrój wrzecionowaty jak w okiennicach (tzw. shutter style) o większej grubości na środku listka niż na jego krawędziach. Żaluzje tego typu są bardzo ciężkie i nie nadają się do częstego podciągania, zatem nie powinno się ich stosować do zasłaniania okien lub drzwi, których się często używa.

Jeśli uważają Państwo, że artykuł był w jakiś sposób przydatny, to bardzo prosimy o udostępnienie go na facebook i google+ (odpowiednie przyciski znajdują się w górnej części artykułu) i z góry dziękujemy.